14 powodów, dlaczego branża IT jest najlepsza i najgorsza do pracy w Polsce

Branża IT, IT, wszędzie IT… w mediach od jakiegoś czasu jesteśmy w stanie przeczytać, że branża IT jest rajem dla pracowników. Czy tak naprawdę jest? Przekonajmy się.

Dlaczego branża IT jest tak atrakcyjna? Z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, z moich obserwacji wynika, że praktycznie każda firma, która ma styczność z technologią, boryka się z problemem niedoboru kadr. W wielu firmach projekty nie są realizowane na czas, bo po prostu brakuje ekspertów. Coraz więcej projektów jest odkładanych i nierealizowanych, bo nie ma kto tego realizować.

Jeśli masz dość nudnej pracy lub w branży, w której pracujesz, nie ma żadnych perspektyw, to warto zastanowić się nad swoją przyszłością. Tutaj jest szansa dla Ciebie, 2020 rok to idealny czas, aby się przebranżowić z innej branży, w której nie masz takich benefitów. Na blogu pomogę Ci zmienić branżę oraz przebranżowić się na specjalistę w branży.

7 powodów, dlaczego branża IT jest najlepsza do pracy w Polsce

1. Cyfryzacja to przyszłość.

Wszędzie w mediach trąbią, że cyfryzacja to przyszłość, internet, komputery, tablety, smartfony, wszyscy mają do nich dostęp. To prawda cyfryzacja, nowe technologie to przyszłość. Obecnie wszędzie, praktycznie w każdej branży mamy coraz więcej systemów informatycznych, ktoś musi je obsłużyć, utrzymać, rozwijać. Tu z pomocą przychodzą specjaliści z branży IT.

Często w mediach możemy znaleźć informacje, że w branży brakuje tylko programistów. To mit! W branży zapotrzebowanie jest nie tylko na programistów, ale na innych specjalistów, którzy pracują na wsparciu użytkowników, analityków biznesowych, testerów, administratorów, scrum masterów, specjalistów od sieci komputerowych, konsultantów, rekruterów itp. W całym IT brakuje ekspertów, branża IT to nie tylko programiści. Projektując swoją karierę na nowo, warto to pamiętać, aby tu pracować, wcale nie musisz znać się na programowaniu. To jest jeden z mitów, jak ja zaczynałem pracować, nie umiałem odróżnić Java od JavaScript 😉 (ach te żarty IT, których nikt nie rozumie poza nami nerdami…)

Abstrahując od tego, że brakuje specjalistów, te wszystkie systemy trzeba utrzymać i wspierać użytkowników, nadal ktoś musi to robić. Wierzę, że tym artykułem zdołam Cię przekonać, że warto zacząć, trochę poczytać o branży, która jest w stanie wiele zaoferować. Z pewną wiedzą, umiejętnościami, pracą uważam, że każdy jest w stanie się przebranżowić.

2. Wynagrodzenie oraz konkurencyjne zarobki względem innych branż.

Kwestia wynagrodzenia jest istotna dla każdego z nas. Pieniądze są ważne w naszym życiu. Branża IT początkującym oferuję całkiem fajne wynagrodzenie, często umowę o pracę oraz dodatkowe benefity w postaci prywatnej opieki medycznej, karty multisport czy chill roomów w pracy.

Najważniejszą kwestią jest wynagrodzenie, które na starcie jest konkurencyjne względem innych branż. Może próg wejścia jest trochę większy, niż w innych branżach, ale moim zdaniem warto spróbować. Żyje się raz, nie masz nic do stracenia. Często zarobki zaczynają się od kwot 4-5 tysięcy zł brutto.

Warto zauważyć, że zdobywając nowe doświadczenie, jesteśmy w stanie bardzo szybko zwiększyć swoje zarobki. Programista jest w stanie dojść do poziomu senior developera w ciągu kilku lat. Szczerze mówiąc, nie znam innego sektora, w którym tak szybko można awansować.

3. Praca sama szuka Ciebie.

Jeśli masz doświadczenie, umiejętności, kilka projektów, dobry profil na Linkedin praca sama szuka Ciebie. Jeśli nie wierzysz, spytaj kilku specjalistów z doświadczeniem, zapewne dostają kilka ofert miesięcznie. Branża IT jest rynkiem pracownika, dobry specjalista jest w stanie często zmieniać pracę, wybierając coraz to nowsze, ciekawe projekty.

Takie możliwości są szczególnie w dużych miastach wojewódzkich takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Jest to ogromny plus, jeśli masz umiejętności i doświadczenie nie musisz się martwić o kolejne projekty. To jest ogromna zaleta oraz większa stabilizacja zawodowa względem innych sektorów gospodarki.

4. Możliwość pracy zdalnej.

Praca zdalna, praca zdalna, jaka to super jest praca zdalna. Tak na poważnie, praca zdalna ma wiele zalet, oszczędzamy czas i pieniądze na dojazdy. Jeśli w domu mamy oddzielny pokój na swoje biuro praca zdalna może być bardzo efektywna, bo mamy ciszę i spokój, nie ma rozmów w tle, innych pracowników, praca zdalna pozwala na większe skupienie i efektywniejsze wykonywanie zadań.

HomeOffice jest spoko, jak musimy coś załatwić na mieście, zostać przymusowo w domu w awaryjnej sytuacji itp. Jeśli mieszkasz poza miastem, tracisz godziny na dojazd, praca zdalna może być dla Ciebie wybawieniem, w ciągu roku będziesz w stanie zaoszczędzić kilkaset godzin.

5. Nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego.

Ogromnym plusem w branży IT jest brak wymogu wykształcenia kierunkowego, oczywiście takie wykształcenie jest mile widziane, ale często nie jest wymagane. W związku z niedoborem kadr liczą się głównie umiejętności kandydata.

Umiejętności każdy jest w stanie nauczyć się z internetu, jest masa darmowych materiałów, które pomogą Ci się przebranżowić. Studia informatyczne inżynierskie to ok. 4 lata. W IT 4 lata to przepaść, technologia poszła do przodu. W tej chwili z miesiąca na miesiąc przybywa coraz to więcej technologii, nowych frameworków, rozwiązań, nawet będąc specjalistą bardzo ciężko być ze wszystkim na bieżąco.

Studia są potrzebne, bo dają solidne podstawy i inżynierskie podejście do problemów, ale nie są niezbędne do uzyskania pracy w IT. Sam nie skończyłem studiów informatycznych (zaliczyłem 1 semestr), a pracuję od ponad 5 lat w IT. Wielu moich kolegów również nie ma wykształcenia kierunkowego, a odnajduje się z sukcesem w tej branży. Warto zauważyć, że to nie jest branża prawnicza czy medyczna, gdzie bez dyplomu ukończenia studiów nie jesteś w stanie planować kariery.

6. Ciekawe, ambitne projekty i zadania.

To jest mój ulubiony punkt. Uważam, że praca w branży IT nie jest nudna. Moim zdaniem to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają rozwiązywać problemy (wiem, bo jestem taką osobą). Swoją drogą uważam, że jest to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu, czyli nietworzenie nowych problemów, a rozwiązywanie problemów. To jest bardzo istotne w pracy, szczególnie w branży IT.

Na swojej drodze w kilku projektach spotkałem wielu fantastycznych i utalentowanych ludzi. Bardzo dużo nauczyłem się od nich, za co jestem wdzięczny. Większość ludzi, z którymi realizowałem różne projekty to mega utalentowane osoby, to jest ogromny plus, że w tej branży jesteś w stanie pracować z ambitnymi ludźmi.

Realizowanie projektów na skalę ogólnopolską lub ogólnoświatową jest cennym doświadczeniem. Styczność z ludźmi z różnych kultur pozwala poznawać różne podejście do skomplikowanych problemów.

7. Dostęp do projektów na całym świecie.

Jeśli znasz język angielski, jesteś w stanie pracować zdalnie na całym świecie. Szczególnie taką możliwość mają programiści, którzy są w stanie świadczyć swoje usługi na całym świecie. Swoją drogą znajomość języka angielskiego jest bardziej must have niż nice to have.

Czytanie dokumentacji, googlowanie problemów po angielsku jest na porządku dziennym. Moja sugestia ucz się również języka angielskiego, masa wartościowych książek i kursów jest dostępnych w internecie tylko w tym języku.

7 powodów, dlaczego branża IT jest najgorsza do pracy w Polsce

Pamiętam, jak zaczynałem proces przebranżowienia, pracowałem w całkowicie innej branży i szukałem pracy w IT. Nie było to łatwe, byłem w miejscu, w którym Ty jesteś teraz, ale się udało. Wpisy są przygotowywane dla Was, mają Wam pomóc w tej trudnej drodze zmiany branży lub znalezienia pierwszej pracy w IT niezależnie czy chcesz pracować na wsparciu, być programistą czy być testerem lub analitykiem.

Celowo tytuł nawiązuję do skrajności. Nie chce Cię zniechęcać do IT, wręcz przeciwnie 😉 Mimo to uważam, że czasami warto krytycznie spojrzeć na różne sprawy i przeanalizować plusy i minusy danej sytuacji. Dla jasności ja uwielbiam pracę w IT, o czym pisałem w pierwszej części i nie zamieniłbym tej branży na inną, w tej pracy czuję się jak ryba w wodzie. Artykuł ma na celu tylko i wyłącznie pokazać również inny punkt widzenia. Ok, koniec gadania, przejdźmy do mięsa, czyli wpisu.

7 powodów, dlaczego branża IT jest najgorsza do pracy w Polsce

1. Ciągła nauka i zmienność technologii

Ucz się, ucz, nauka to potęgi klucz. 🙂 Co do IT to wygląda to tak, że ze względu na zmienność technologii, systemów, oprogramowania powinno się kształcić cały czas. Można do tego podejść na kilka sposobów. Potraktować ten minus jako wyzwanie, zmiana jest ciągłym elementem, minęły już czasy naszych rodziców, którzy niejednokrotnie pracowali w jednej pracy przez całe życie. W tej chwili zmiana pracy następuje częściej (nie bierz tego za pewnik to tylko moje subiektywne zdanie).

Z drugiej strony można na to spojrzeć, że nigdy nie będziesz się nudzić (co jest ogromnym plusem). Ciągłe wyzwania, problemy, awarię nie pozwolą Ci się nudzić, uwierz mi. Inne działy często nie rozumieją, że to całe mistyczne IT jest tak zarobione. Czy to ściema? Chyba nie, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Nie jest tak, że musisz się codziennie uczyć nowych rzeczy, zmiany nie występują tak często w projektach, ale czasami warto być na bieżąco.

2. Niekończące się problemy

Klasyka, ciągłe awarie, praca pod dużym stresem to czasami codzienność w tej branży. Opóźnienia, oczekiwanie biznesu na efekty od razu. To wiążę się z dużą intensywnością w pracy, szczególnie jeśli jest źle zarządzane przez menedżera. Każdy dzień to nowe problemy, wyzwania, dla części osób to może być dołujące.

Wiele osób w innych branżach jest przyzwyczajona do pracy od 8 do 16 bez presji. Niestety często w IT tak to nie wygląda. Presja jest praktycznie zawsze, oczywiście wszystko zależy od kultury firmy, w której pracujesz, w różnych miejscach wygląda to różnie. Ja uwielbiam takie środowisko dla mnie to plus.

3. Nadgodziny

Często przy różnego rodzaju awariach wypada zostać po godzinach i domknąć sprawę do końca. Wiem, że to słabo wygląda, równowaga między życiem prywatnym a służbowym znika. To jest ewidentny minus pracy w branży. Nie występuje to w każdej firmie, ale często np. przy wdrożeniach wymagane jest praca w godzinach nadliczbowych – to są wyjątkowe sytuacje.

Często wdrożenia są przeprowadzane poza godzinami pracy użytkowników, często są to godziny, w których Ty też nie będziesz pracować. Systemy, strony, aplikacje są dostępne w sieci 24/7. Takie wdrożenia i niedostępności są wcześniej planowane. Nadgodziny często występują w branży, ale też nie ma ich tak dużo, wdrożenia trwają często krócej niż 1 godzinę.

4. Odpowiedzialność za system

Jeśli jesteś administratorem, developerem często jesteś odpowiedzialny za dany system w firmie. To jest duża odpowiedzialność, szczególnie jak coś nie działa lub źle działa. Duże systemy finansowe obracają ogromnymi kwotami, jeden błąd może spowodować duży problem dla organizacji. Dlatego odpowiedzialność może być wadą oraz zaletą, zależy, jak będziesz czuł się w tej roli.

5. Dyżury i dyżury 24/7

W przypadku utrzymania często występują dyżury 24/7. W razie awarii telefon dzwoni i należy zareagować w odpowiedni sposób. Znam osoby, które w nocy musiały budzić się i weryfikować czy wszystko jest ok, przykładem mogą być duże corowe systemy bankowe, które muszą być dostępne 24/7. Oczywiście takie dyżury są dodatkowe płatne, ale czasami to może być męczące. Szczególnie nocne awarie. Moim zdaniem jest to minus, jeśli jest to bardzo absorbujące.

6. B2B i brak urlopu

Często pracownicy w sektorze IT mają do wyboru tylko kontrakt, czyli umowę B2B. To może być uciążliwe dla kobiet, które poprzez kontrakt nie mają ochrony związanej z macierzyństwem jak w przypadku umowy o pracę. B2B to często większe stawki niż w przypadku umowy o pracę. Ryzyko jest takie, że możesz być zatrudniony tylko na dany projekt, a potem nie wiadomo. B2B to też często brak urlopu, czyli stawką godzinową rekompensujesz sobie urlop. Ja pracowałem zarówno na B2B i na umowie o pracę, cenie sobie obydwie formy współpracy.

B2B to oczywiście sporo zalet, planuję o tym oddzielnym wpis, dowiesz się o nim wkrótce.

7. Ciągłe oferty od rekruterów…

Ostatni punkt, trochę z przymrużeniem oka… 🙂

Z doświadczeniem i dobrym profilem na linkedin statystycznie będziesz dostawał kilka ofert w miesiącu i nie dotyczy to tylko programistów, a praktycznie wszystkich specjalności. Obecnie jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w branży, pandemia tylko to przyśpieszy. Wszechobecna praca zdalna, oprogramowanie, umiejętności cyfrowe w najbliższym czasie będą niezbędne.

Ostatnio czytałem raport Microsoftu, w którym była informacja, że w branży nowych technologii będzie 5 razy więcej pracy, niż jest obecnie teraz. Link do raportu. To chyba mówi wszystko — nie czekaj, dołącz do cyfrowej rewolucji i zdobądź kompetencje przyszłości i nie martw się o swoją pracę.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci specyfikę branży IT oraz wpis dostarczył Ci wartość i powyższa lista pozwoli nabrać Ci trochę dystansu do procesu zmiany branży. Jeśli masz chwilę, napisz komentarz, jak mogę Ci pomóc lub czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć o branży IT.

Następny artykuł

5 strategii dotyczących rozwoju osobistego, które mogą Ci się przydać